ВИМОГИ ДО ГРУНТУ

Правильна обробка грунту - одне з найважливіших умов отримання хорошого врожаю, так як картопля висуває підвищені вимоги до провітрювання грунту і насиченню її киснем.Щоб коріння, стебла і бульби добре розвивалися, потрібна глибока обробка грунту. В даний час для основного обробітку грунту радять багато способів і прийомів:
глибоке розпушування культиваторами і плоскорізами;
оранка плугом з передплужником;
глибоке безотвальное розпушування плугами без відвалів і плугами з вирізними корпусами;
оранка з поглибленням орного горизонту.
Вибір способу багато в чому залежить від грунтово-кліматичних умов. У різних кліматичних умовах один і той же прийом дає різні результати.
У всіх регіонах найбільш високі врожаї отримують при проведенні зяблевої оранки на глибину 27-30 см або на всю глибину, якщо грунт має невеликий орний горизонт. Однак треба бути обережним: оранка на глибину понад орного горизонту може привести до перемішування гумусного шару з підзолистих горизонтом, в якому практично не містить гумусу. Це знизить загальну кількість органічної речовини в орному шарі і підвищить його кислотність, що погано позначиться на врожаї картоплі. В цьому випадку краще провести глибоку безвідвальну обробку грунту на 30-35 см, яка не поступається за ефективністю звичайної оранці на глибину орного горизонту.

Весняна обробка.


Як встановлено досвідом і практикою, на чорноземних, заплавних і торф'яних ґрунтах кращі врожаї картоплі виходять при ранній відвальної глибокої (на 30-35 см) зяблевої оранки, оброблюваної з осені по типу напівпару. Дерново-підзолисті ґрунти з малим гумусовим горизонтом краще орати безвідвальну (плугами без відвалів або плугами з почвоуглубітелямі) на глибину 28-30 см з одночасним внесенням великих доз органічних і мінеральних добрив, а на кислих грунтах - і вапна. На заливаються заплавах глибока оранка проводиться навесні, після спаду весняних вод.
На среднеокультуренной дерново-підзолистих грунтах слід проводити глибоку безвідвальну оранку перед посадкою картоплі. Перед цим потрібно провести отвальную оранку на зяб на глибину орного шару. За деякими даними, така обробка грунту підвищує урожай бульб на 15- 30 центнерів з гектара, якщо порівнювати з глибокої обробкою її з осені, під зяб, так як ці грунти навесні ущільнюються зазвичай до вихідного стану. Зазвичай на більш пухких і окультурених грунтах, де «дозрівання» всіх шарів грунту відбувається майже рівномірно і вони менше ущільнюються, безвідвальну глибоку переорювання зябу краще провести слідом за ранневесенним боронуванням. Перед посадкою картоплі на цих грунтах додатково проводять передпосівну культивацію на глибину загортання бульб. На мало окультурених і важких дерново-підзолистих грунтах, швидко ущільнюється і повільно просихають на глибину, обробку ведуть пошарово, т. Е. Спочатку, після ранньовесняного боронування, закладають гній дисковими або лемішними лущильниками на глибину 12-16 см, а за 3-4 дня перед посадкою бульб, коли грунт «поспіє» на всю глибину, зяб переорюють безвідвальну на глибину 28-30 см.



Осіння обробка грунту.


Після збирання попередника з метою розпушування грунту, закладення пожнивних залишків, шкідників і збудників хвороб поле лущать на невелику глибину 1-2 рази - дивлячись яка засміченість.
Через 2-3 тижні можна орати на зяб. Якщо грунту з глибоким гумусовим горизонтом, то на 28-30 см звичайним плугом. Дерново-підзолисті, сірі лісові та інші грунту (з орним горизонтом глибиною 19-22 см) краще орати плугом зпочвоуглубітелем і безвідвальними знаряддями без вивертанняпідорного шару. Можливо поглиблення орного шару на 2-3 см.



Агротехнічні вимоги.


Потрібно враховувати той факт, що майбутню оранку потрібно проводити в напрямку посадки. Часто це відбувається навпаки: посадку проводять впоперек оранки, що може привести до небажаних наслідків. В цьому випадку саджалку може рухатися нерівномірно, як би по хвилях. Для того що б забезпечити рівну поверхню ріллі, рекомендується використовувати оборотні плуги. Пласт потрібно перевернути, розкришити на дрібні грудки і укласти без пустот. Пласти від всіх корпусів повинні бути однакового розміру. Борозна повинна бути прямолінійною.