ЦІННІСТЬ БУЛЬБИ

     Господарська цінність. Картопля - цінна продовольча, кормова і технічна культура. У бульбах нараховують понад 70 хімічних сполук та елементів. Проте їх вміст непостійний і змінюється залежно від сорту, погодних умов вегатаційного періоду та агротехніки культури. Середній вміст їх такий, % на сиру речевину:вода - 76,3; суха речовина - 23,7; крохмаль - 17,5; цукор - 1,0; клітковина - 1,0; сирий протеїн - 2,0; білок - 1,6; жири - 0,15; зола - 1,0; вітамін, мг % : А (каротин) - 0,1; В1 (тіамін) - 0,08; В2 (рибофлавін) - 0,10; В3 (пантотенова кислота) - 0,25; В6 (піридоксин) - 0,04; С (аскорбінова кислота) - 16; РР (нікотинова кислота) - 0,0009; Р (цитрин) - 0,0018.

     Загалом картопля - це найуніверсальніша з сільськогосподарських кальтур, її бульби - поширинний продукт харчування. За вмістом поживних речовин вона посядає одне з найперших місць серед продовольчих культур. Важлива роль картоплі і як кормової культури. Кормову цінність її визначають не тільки бульбі , а й бадилля. Крім того, картопля- досить цінна сировина для промисловості. З бульб одержують низку медичних препаратів.

     Крім того, калорійність  100 г картоплі в п'ять разів менша за калорійність цукру. Отже, картопля, як і вироби з цілого зерна, найменше сприяє ожирінню.

     Крохмаль ціниться в дієтичному хапчуванні. Він відзначається обволікаючою здатністью і не подразнює слизову оболонку травного каналу на відміну від хліба, овочів і фруктів. Ось чому картопля є цінним продуктом для людей, хворих на вирізку шлунку. Щодо харчової цінності картоплі , то поживна цінність бульб значною мірою визначається вмістом у них азотистих речовин, передусім білка. Азотисті сполуки, так званний сирий протеїн, поділяють на білковий та небілкові. Білковий азот становить 60% , небілковий - 40% загальної кількості сполук. Білок картоплі - туберин характеризується винятковую біологічною цінністью. Відомо, що залежно від походження білків вони засвоюються організмом людини по різному: краще білкі тваринного походження , гірше рослинного. Білок яєць і молока засвоюється на 96% , хліба з борошна вищої якості - на 80, ріби й м'яса - на 95, овочів - на 80, картоплі - на 70%. При споживанні  100 г сухої речовини картоплі (близько 300 г сирої картоплі) організм людини засвоює 1-2 г азоту, що становить орієнтовно чверть його мінімальної добової потреби.